1978 - Zakład Pedagogiki Medycznej
1998 - Zakład Edukacji Medycznej
2012 - Katedra i Zakład Edukacji Medycznej
2020 - Katedra Edukacji Medycznej: Zakład Edukacji Medycznej i Zakład Symulacji Medycznej
Katedra Edukacji Medycznej powstała w wyniku kolejnych przekształceń, począwszy od Zespołu ds. Metodycznych Zagadnień Nauczania Medycyny Klinicznej w II Katedrze i Klinice Chorób Kobiecych i Położnictwa AM w Poznaniu (1966), poprzez Pracownię Dydaktyki Klinicznej II Katedry i Kliniki Położnictwa i Chorób Kobiecych AM w Poznaniu (1969), Pracownię Dydaktyki Medycznej AM (1971) i Samodzielną Pracownię Dydaktyki Medycznej Instytutu Medycyny Społecznej (1972). W 1978 r. samodzielną Pracownię przekształcono w Zakład Pedagogiki Medycznej, który w roku 1998 został przekszatłcony w Zakład Edukacji Medycznej.
W 2004 r. Zakład przeniesiono z Wydziału Lekarskiego na Wydział Nauk o Zdrowiu. W roku 2012 powstała Katedra i Zakład Edukacji Medycznej, a w roku 2020 w Katedrze Edukacji Medycznej wyodrębnione zostały dwa zakłady: Zakład Edukacji Medycznej i Zakład Symulacji Medycznej, którego kierownikiem został dr Łukasz Gąsiorowski prof. UM.
Jednostką do roku 1998 kierował prof. dr hab. Marian Obara /zdj. nr 1/, a w latach 1998 – 2003 obowiązki kierownika Zakładu pełnił dr n.biol. Aleksander Przystanowicz /zdj. nr 2/. W latach 2003 – 2016 kierownikiem był prof. dr hab. Maciej Wilczak /zdj. nr 3/.
Od czerwca 2016 roku obowiązki kierownika Zakładu Edukacji Medycznej pełnił prof. dr hab. Ryszard Marciniak, który we wrześniu 2017 r. został powołany na stanowisko Kierownika Katedry i Zakładu Edukacji Medycznej.
W roku 2018 Jednostka przeniosła się się z Collegium Adama Wrzoska przy ulicy Dąbrowskiego 79 do nowej siedziby Collegium przy ulicy Rokietnickiej 7. dzięki lokalizacji w w/w budynku pojawiły się nowe możliwości w zakresie dydaktyki i badań naukowych.
Jednostka w swojej historii spełniała trzy podstawowe funkcje: badawczą, dydaktyczną i konsultacyjno-usługową, a podstawowym zadaniem była poprawa jakości kształcenia medycznego. Zakład przez wiele lat realizował ideę przybliżania środowisku akademickiemu współczesnych osiągnięć edukacji medycznej.
Aktualnie pracownicy Jednostki prowadzą zajęcia dla studentów wszystkich wydziałów naszej Uczelni, wykorzystując możliwości Centrum Symulacji Medycznej; w tym zajęcia z symulowanym pacjentem, zajęcia interprofesjonalne międzykierunkowe, zajęcia z Profesjonalizmu i komunikacji oraz Procedur medycznych.
Obecny Kierownik wraz z współpracownikiami był pomysłodawcą i organizatorem corocznych Dni Jakości kontynuowanych przez następców w kolejnych latach.
Pracownicy Katedry biorą udział w egzaminie pre-Osci dla studentów kierunku lekarskiego, a także są zaangażowani w prowadzenie zajęć na studiach podyplomowych, w tym " Innowacyjna edukacja medyczna w symulacji mdycznej".
zdj. nr 1/ prof. dr hab. Marian Obara |
zdj. nr 2/ dr Aleksander Przystanowicz |
zdj. nr 3/ prof. dr hab. Maciej Wilczak |
/materiały: Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu w latach 1975-2015. Czterdzieści lat w służbie uniwersyteckich nauk medycznych/pod red.: M. Musielaka i W.Samborskiego/ Poznań 2015/