Historia Katedry

1978 - Zakładu Pedagogiki Medycznej 

1998 - Zakładu Edukacji Medycznej 

2012 - Katedra i Zakład Edukacji Medycznej

2020 - Katedra Edukacji Medycznej: Zakład Edukacji Medycznej i Zakład Symulacji Medycznej

 

Katedra Edukacji Medycznej powstała w wyniku kolejnych przekształceń, począwszy od Zespołu ds. Metodycznych Zagadnień Nauczania Medycyny Klinicznej w II Katedrze i Klinice Chorób Kobiecych i Położnictwa AM w Poznaniu (1966), poprzez Pracownię Dydaktyki Klinicznej II Katedry i Kliniki Położnictwa i Chorób Kobiecych AM w Poznaniu (1969), Pracownię Dydaktyki Medycznej AM (1971) i Samodzielną Pracownię Dydaktyki Medycznej Instytutu Medycyny Społecznej (1972). W 1978 r. samodzielną Pracownię przekształcono w Zakład Pedagogiki Medycznej, który w roku 1998 został przekszatłcony w Zakład Edukacji Medycznej.

W 2004 r. Zakład przeniesiono z Wydziału Lekarskiego na Wydział Nauk o Zdrowiu. W roku 2012 powstała Katedra i Zakład Edukacji Medycznej, a w roku 2020 w Katedrze wyodrębniono dwa zakłady: Zakład Edukacji Medycznej i Zakład Symulacji Medycznej.

Jednostką do roku 1998 kierował prof. dr hab. Marian Obara /zdj. nr 1/, a w latach 1998 – 2003 obowiązki kierownika Zakładu pełnił dr n.biol. Aleksander Przystanowicz /zdj. nr 2/. W latach 2003 – 2016 kierownikiem był  prof. dr hab. Maciej Wilczak /zdj. nr 3/.

Od czerwca 2016 roku obowiązki kierownika Zakładu Edukacji Medycznej pełni prof. dr hab. Ryszard Marciniak, który we wrześniu 2017 r. został powołany na stanowisko Kierownika Katedry i Zakładu Edukacji Medycznej. Od 2020 roku kierownikiem Zakładu Symulacji Medycznej jest dr Łukasz Gąsiorowski, prof. UM.

W roku 2018 Jednostka przeniosła się się z Collegium Adama Wrzoska przy ulicy Dąbrowskiego 79 do nowej siedziby Collegium przy ulicy Rokietnickiej 7. dzięki lokalizacji w w/w budynku pojawiły się nowe możliwości w zakresie dydaktyki i badań naukowych.

Jednostka w swojej historii spełniała  trzy podstawowe funkcje: badawczą, dydaktyczną i konsultacyjno-usługową, a podstawowym zadaniem była poprawa jakości kształcenia medycznego. Zakład przez wiele lat realizował ideę przybliżania środowisku akademickiemu współczesnych osiągnięć edukacji medycznej.

Aktualnie pracownicy Jednostki prowadzą zajęcia dla studentów 4 wydziałów Naszej Uczelni, w tym zajęcia międzykierunkowe oraz biorą udział w kursach, studiach podyplomowych oraz jako wykładowcy w szkoleniach z zakresu szeroko pojętej dydaktyki medycznej.

Obecny Kierownik wraz z współpracownikiami był pomysłodawcą i organizatorem corocznych dni jakości kontynuowanych w kolejnych latach.

 

zdj. nr 1/ prof. dr hab. Marian Obara 

zdj. nr 2/ dr Aleksander Przystanowicz

zdj. nr 3/ prof. dr hab. Maciej Wilczak

 

 

 

/materiały: Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu w latach 1975-2015. Czterdzieści lat w służbie uniwersyteckich nauk medycznych/pod red.: M. Musielaka i W.Samborskiego/  Poznań 2015/